Türkiye'de sigarasız dönem

Türkiye’de yıllardır tartışma konusu olan toplu yerlerde sigara ve tütün yasağının ilk uygulaması bugün başlıyor.

İngiltere'de bir barda sigara ve bira
İngiltere'de sigara yasağı 2007'de yürürlüğe girmişti

Lokanta, kahvehane, kafeterya, oyun salonları ve meyhane gibi bazı istisnalar dışında, tüm kapalı alanlarda bugünden itibaren sigara içilemeyecek. Bunlara, sokak hariç, açık alanlar da dahil.

Sigara yasağı, gelecek yaz, bir çok istisnayı da kapsayarak genişleyecek.

Bu yasa, nüfusun üçte birinin sigara içtiği, dünyada en çok sigara içilen 10 ülke arasında yer alan Türkiye’de, yıllardır tartışma konusu.

Geçen yaz gelen erken seçimler nedeniyle, bu yasama dönemine kalmıştı.

Aslında, en tartışmalı konu olan özellikle, kahvehanelere getirilecek yasak, bugün yürürlüğe girecek sınırlamalar arasında değil.Ama, kahveciler endişeli. Kahvehane sayısının, sigara yasağıyla birlikte, bir anda, 6’da bire düşebileceğini söylüyorlar.

Uygulama tartışması

İşsizlik rakamlarının resmi olmayanlara göre, en az ikiyle çarpıldığı, sayısı 30 bin civarındaki köylerin camiler dışındaki tek sosyal alanın bu kahvehaneler olduğu da düşünüldüğünde, sigara yasağı Türkiye’deki sosyal alanda önemli bir yer tutacak gibi görünüyor.

Bir diğer tartışmalı mesele de, uygulama. Yasa, sigara izmaritini yere atana 20 yeni lira, 18 yaşın altındakilere sigara satana bir yıla kadar hapis cezaları öngörüyor.

Sigara reklamlarına yönelik yasak ve sanat ürünlerinde kullanımında sınırlamalara uymayan firmalara, 250 bin yeni liraya ulaşan cezalar bugünden itibaren uygulamada.

Ama, yılda 110 bin kişinin sigara ve tütün kullanımından öldüğü, üç kişiden birinin sigara içtiği, bu nedenle milyarlarca dolarlık sağlık harcamasının tüketildiği bir ortamda, bu sınırlamalar nasıl uygulanacak? Denetim, nasıl yapılacak?

Görünen o ki, bugün bumeselede en çok tartışılacak açı bu.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !